Reading: Conflicts of Interests and Conflicts of Commitment

Patricia Werhane, Jeffrey Doering

Eelarvamustevaba teadus võiks ühest küljest olla kõigile ideaaliks, aga päris elus on ka teadlastel isiklikud, professionaalsed ja majanduslikud huvid. Selle vastuolu eetilise ületamise võimalustest räägibki antud artikkel.

Huvide konflikt

Spectra näide huvide konfliktist ja ebaeetilisest teadustööst (ilma eetikakomisjoni loata testimine, osaliselt ka inimeste teadmata, tulemuste paremana näitamine, ebapiisava tõendusmaterjali baasil kommertsialiseerimine). Kogu loo ilmsikstulek võttis muuhulgas väga kaua aega.

Huvide konfliktide tekkimise võimalused: teadlane on korraga mitmes rollis, mille ühildamine polegi kerge. Teadlane kui ärimees, ülemus, alluv, lapsevanem, kolleeg, konkurent, inimene.

Kirjeldab kriteeriume, mille alusel rollide konfliktist tulenevaid eetilisi probleeme hinnata: 1) regulatsioonide alusel 2) tagajärgede alusel 3) potentsiaalselt ebaeetilise teo enda kontekstis

Konfliktid kohustuste vahel

Nt. õppejõud on ühtlasi ka teadlane ja käib mööda konverentse, jättes tudengid piisava tähelepanuta. Ei ole võimalik ühildada nii, et mõlemad kohustused oleksid piisavalt täidetud. Erinevus huvide konfliktist – siin puudub tihti majanduslik mõõde ja konflikt tekib professionaalses plaanis. Seda tüüpi konflikte on veelgi raskem vältida.

Näide: Morton Thiokoli tihendite lugu (Challengeri ebaõnnestunud start). Insenerid olid riskist teadlikud, aga nad olid kahe kohustuse vahel – kohustus oma ettevõtte eest ja ametieetikast tulenev kohustus.

Mõlemat tüüpi konfliktidega tegelemiseks on mitmeid regulatsioone. Nt. ajakirjadel on oma reeglistikud, ülikoolidel, teadusorganisatsioonidel, riikidel. On ajalisi piiranguid, et potentsiaalselt konfliktseid olukordi ajaliselt eraldada. On toimingute läbipaistvust suurendavad meetmed, nt avalikkustamine. On huvide deklareerimine, ennetamaks konfliktsete kohustuste tekkimist (nt ei saa granti, kui see hakkab segama muud professionaalset kohustust).

Lõpetuseks – kõnealused konfliktid omavad suuremat rolli, kui pealt paistab. Nende ennetamisele ja lahendamisele kulub ressursse. Kahjuks regulatsioonidest ei pääse, inimene on nõrk. Ja teadlane on ka inimene :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>